کتاب زیر به طراحی منابع نور و نورپردازی برای فضاهای داخلی میپردازه.

http://dc101.4shared.com:8080/img/tUuhhPcr/Handbook_Of_Interior_Lighting_.pdf

هندبوک روش های نورپردازی برای طراحی داخلی

 کتاب (Handbook Of Interior Lighting Design)

حجم :  4Mb

 دانلود محصول  :  دانلود


 
 
 
 
 
 

 فتوولتاییک به یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی می‌پردازد. در این روش با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان پذیر می‌شود.  می توان فتوولتایک را در دسته فناوری‌های انرژی‌های تجدید پذیر (نوشو) قرار داد.

مقدار انرژی تابشی خورشید بر روی کره زمین ۶۰۰۰ برابر کل مصرف انرژی‌های سالیانه بر روی زمین است که این مطلب نشان دهنده اهمیت توجه به این منبع در تامین نیازهای روزمره بشر است.  اگر چه هنوز هم فناوری استفاده از انرژی خورشیدی به بلوغ خود نرسیده است، اما رسیدن به این تکامل نزدیک است. بسیاری از کشورهای جهان در تلاشند تا با جایگزینی انرژی خورشیدی در تولید حرارت و الکتریسیته حداکثر استفاده از این منبع انرژی را به دست آورده و زیان‌های ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی را کاهش دهند.

کتاب زیر به روشهای طراحی همراه با جزئیات و نمونه های اجرا شده ساختمان هایی که از این فناوری استفاده کرده اند میپردازه.

 کتاب (Photovoltaics and Architecture)

حجم :  10Mb

 دانلود محصول  :  دانلود


 
 
 
 
 

Inspiration Awareness – the Gothic arch

Gothic arch _ 12th century , France  - 16th century 

 

Notre – Dame de Paris _ 1163-1345

با نگاهی به تاریخ میشه منبع الهام برخی از آثار معمارو درک کرد. البته نباید این مسله رو با تقلید کردن اشتباه بگیریم .این مقاله  سعی داره به بررسی و مقایسه الهام از قوس گوتیک از قرن 12 تا قوس طراحی شده توسط ماریو بوتا  در قرن 19 بپردازه.


 
 
 
 
 


شاید این مقاله کمی با دیگر مقاله های معماری فرق داشته باشه ولی بدون شک نمی توان از معماری جدا خواند.بارها و بارها برای ما(دانشجوهای معماری)  پیش آمده که برای تهیه یه تحقیق یا کتاب یا فایل بی درنگ به  موتور های جستجو گر (گوگل و..)پناه برده ایم و پس از چند تا ثانیه هزاران صفحه از موضوع مورد نظر مشاهده کرده ایم .واین یعنی گوگل نماد هوش و توانایی انسان مدرن..البته این مسئله کمی باعث  استفاده از بیشتر از دکمه های Ctrl+A,Ctrl+c,Ctrl+v شده است ..بگذریم


 
 
 
 
 

اپارتمان فنل در اتریش؛ پیوریسم سفید بی حصار در گِریزِ اتریش، شِلُــسِر و همکارانش Schlosser + Partnerآپارتمان فـَـنـِـل Fandl به مساحت 109مترمربع را طراحی کردند. آپارتمان برروی یکی از طبقه های فوقانی ساختمان مسکونی ای در شرق گریزواقع شده است که توسط همین دفتر معماری طراحی شده است. آپارتمان دارای فاکتورهای خاصی همچون نزدیکی به مرکز تجاری شهر ، نور فراوان، دسترسی آسان به بالکن هاازطریق پاسیوی شخصی، بالکن های وسیع و پلانـی باز و ساده است.


 
 
 
 
 

جایزه‏ی "استرلینگ" ریبا، سالانه به معماران بناهایی که در پیش‏برد معماری بریتانیا تأثیر گذاردند، اهدا می‏گردد. این جایزه که به نام "جیمز استرلینگ" معمار نام‏گذاری شده، امسال و در پانزدهمین سال خود، پنج بنا در لیست کاندیداهای نهایی دارد؛ دو موزه در آکسفورد و برلین، یک گالری هنر در رُم، بنایی مسکونی/اداری در شُرتِدیچ لندن و دو مدرسه در گیلفُرد و لندن.


 
 
 
 
 

ویلا مالاپارته یا به انگلیسی (Casa Malaparte) در سال ١٩٣٧ در جزیره کاپری ایتالیا  توسط معمار آدالبرتو لیبرو برای خانواده مالاپارته طراحی و ساخته شد.کتاب زیر شامل پلانها و اسکیس ساختمان میباشد.ترجمه توسط عباس ولدی از ویکی پدیا

 کتاب (Casa Malaparte)

حجم :  10Mb

 دانلود محصول  :  دانلود


 
 
 
 
 

 

ضحی حدید، معمار مشهور عراقی و از برجسته ترین معماران جهان، با طرح های منحصر به فردش، تحسین بسیاری از انسان ها را برانگیخته است. او به خوبی طرح خود را از تخیل به واقعیت تبدیل می کند.

 

 


 
 
 
 
 

برای مقابله با کلیشه‌های مرسوم در ساخت پل‌های متقاطع و به جای تصویری عریض شده از دو سطح، اکنون تلاش می‌شود تا به قدرت جاذبة این پل‌ها افزوده شود. ایده صفحات حلقوی چندان موضوع تازه‌ای نیست.
سال گذشته، شرکت آنارکیتشکتر پروژة عظیمی را در وین اجرا کرد. شرکت بی‌آی‌جی نیز پروژه‌های مشابهی را به اجرا درآورده است. آنچه که در پروژة اجرا شده توسط اوپنهایم جذابیت دارد، مکان آن است یعنی امارات متحدة عربی. تلاش زیادی شده تا این پروژه کارآیی زیادی داشته باشد.


 
 
 
 
 

اما این نوع کاغذ دیواری این فکر را محقق کرده . کاغذ دیواری های گرما فعال به گونه ای طراحی شده اند که با رسیدن حرارت طرحشون مرحله به مرحله تغییر می کند.

در تصویر شماره یک ابتدا رادیاتور خاموش است سپس رادیاتور را روشن می کنیم ، همانطور که در تصویر می بینید ، لکه های قرمز رنگی بر روی کاغذ دیواری پدیدار می شود که به صورت شعبه به شعبه می باشد.


 
 
 
 
 

http://blog.smow.com/wp-content/uploads/2010/08/eero-saarinen.gif

 (به انگلیسی: Eero Saarinen) متولد ۱۹۱۰-۱۹۶۱، معمار برجستهٔ فنلاندی‌تبار آمریکایی بود.او که در زمان زندگی‌اش از سوی معماران هم‌دوره نادیده گرفته می‌شد و گاه مورد تمسخر قرار می‌گرفت امروزه به عنوان یکی از استادان معماری آمریکایی سدهٔ بیستم به‌شمار می‌آید.او پسر الیل سارینن، معمار اروپاییست. یادبود توسعه ملی جفرسون از آثار مهم اوست.


 
 
 
 
 

کتاب زیر به بحث طراحی و ارزیابی  کاربرد ساختمان میپردازه.


 کتاب (Architecture In Use)

حجم :  10Mb

 دانلود محصول  :  دانلود


 
 
 
 
 

سلام کتاب زیر شامل اسکیس معماران بوده که در شش قسمت به مقایسه اسکیس ها و همچنین روشهایی برای ابراز تفکر معماران میپردازه که نویسنده کتاب  اینها رو آغاز گفتگو برای معماران  میدونه...... مطالعه یا دیدن عکس های کتاب خالی از لطف نیست .

http://abbas-valadi.persianblog.ir

 کتاب (Architects Sketches: Dialogue and Design)

حجم :  8Mb

 دانلود محصول  :  دانلود


 
 
 
 
 

دفتر معماران هلندی " معماری متروپولیتن OMA " برنده رقابتی با عنوان طراحی و گسترش موزه ملی هنرهای زیبای پاریس ، در کبکِ کانادا شدند. نام این طرح " آبشاری از همپوشانی ِ 3جعبه" اعلام شده که مانند مفصلی، مرکز شهر کبک را به پارک تاریخی باتل فیلدز Battlefields متصل می کند و اولین پروژه OMA در کانادا می باشد. طراحی بنا توسط شرکای OMA ، شوهی شیگیماتسو و رم کولهاس رهبری شده . طراحی با هدف یکپارچه سازی ساختمان با پارکی است که آن را احاطه کرده و آغاز یک پیوند جدید با شهر می باشد. سه حجم موزه به ترتیب با کاهش اندازه روبه رو هستند. به گفته شوهی شیگیماتسو ، آرزوی ما ایجاد یک حضور چشمگیر برای شهر است.فرم حاصل از جعبه های آبشاری، تجربه جدیدی را به طراحی وساختن موزه اضافه می کند.ایجاد شفافیت در گردش، در حالی که اجازه ورود نور طبیعی فراوان به گالری را می دهد.این پروژه در پاییز 2013 به پایان می رسد.


 
 
 
 
 


 
 
 
 
 

 

The curves of golden gate


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

در جایی که وسعت فضا در نیویورک ارزشمند است، معماران باید مرزهای طراحی و خلاقیت هایشان را گسترش دهند. ساختمانی جدید در مسیر بوری Bowery ،مربوط به شرکت فاستر و همکارانش ، فضای باریکی در خلال استفاده برجسته از آسانسور است که غالبا نادیده گرفته شده است.گالری اسپرون وست واتر Sperone Westwater Gallery ،فقط از طرف فضای ورودی25 پا و در عقب ساختمان تا 100 پا ادامه پیدا کرده، بنابراین ساخت وضعی تماثیل گونه تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. و برای یک گالری هنری، ورودی بزرگ الزامی است.بنابراین نورمن فاستر Norman Foster و گروهش از آسانسوری مرکزی به عنوان قسمتی از فضای نمایشگاهی این گالری استفاده کردند. آسانسور به یک اتاق متحرک 12*20 فوتی تبدیل شد که به پنج طبقه ای که در آنجا آثار هنری نمایش داده خواهد شد، متصل شده .به گفته ی این شرکت، اتاق به بازدیدکنندگان اجازه خواهد داد که به تدریج بین سطوح حرکت کنند و یک نمای برجسته در مسیر بوری Bowery ایجاد خواهد شد. همچنین اتاق متحرک می تواند،به عنوان فضای اضافی عمل کند. با توقف اتاق متحرک در صورت لزوم، فضا را می توان گسترش داد و آسانسور و پلکانی جداگانه برای دسترسی جایگزین خواهد شد. برای این گالری، هنر آن چیزی نیست که روی دیوارهاست، هنر آن چیزی است که دیوارها خود بیانگر آنند.


 
 
 
 
 

سلام دوستان کتاب زیر مرجع کاملی برای طراحی معماری فضای آموزشی (دانشگاهی)  که شامل دیاگرام و پلان و نقشه و نمونه های اجراشده میباشد مطالعه یا دیدن عکس های کتاب خالی از لطف نیست .

دانلود کتاب (University Builders)

حجم :  12Mb

 دانلود محصول  :  دانلود


 
 
 
 
 

مجموعه ی 2200 متر مربعی پیاده محور لینک هایبرید در نزدیکی دیوار شهر قدیمی پکن. با هدف مواجه با توسعه های در حال انجام شهری از طریق خلق فضاهای شهری متناسب با قرن بیست و یکم و تمرکز بر فضاهایی دعوت کننده و و از هر طرف گشوده به سوی مردم طراحی شده اند.فضای عمومی نمایشی شهر، از طریق لایه های فضایی چندگانه و پاساژهای متعددی که در پروژه تعبیه شده اند مجتع لینک هیبرید را به شهری باز درون شهر تبدیل می کند. این پروژه باعث ترویج روابط تعاملی شده و برخورد هایی که در فضای عمومی به وجود می آیند را با تغییر از یک فضای تجاری،مسکونی و تحصیلی به یک فضای تفریحی تقویت می کند.مجموعه ی کامل یک فضای شهری سه بعدی ست که در آن ساختمان هایی که روی زمین،زیر زمین و بالاتر از آن هستند با یکدیگر ادغام شده اند.


 
 
 
 
 

یزه‏‏‏ی "استرلینگ" ریبا، سالانه به معماران بناهایی که در پیش‏برد معماری بریتانیا تأثیر گذاردند، اهدا می‏گردد. این جایزه که به نام "جیمز استرلینگ" معمار نام‏گذاری شده، امسال و در پانزدهمین سال خود، پنج بنا در لیست کاندیداهای نهایی دارد؛ دو موزه در آکسفورد و برلین، یک گالری هنر در رُم، بنایی مسکونی/اداری در شُرتِدیچ لندن و دو مدرسه در گیلفُرد و لندن. پروژه‏ی منتخب از آثار زاها حدید در ریبا استرلینگ 2010، موزه‏ی MAXXI یا موزه‏ی هنر قرن بیست و یکم است که چندان شباهتی به بسترش در شهر رُم ندارد. جالب آن است که از لحاظ موقعیت قرارگیری در کنار سربازخانه‎ای نظامی و انبارهای صنعتی است، اما به سمت سقف‏ها و گنبدهای رم چشم‏اندازهایی نیز دارد. بستر بنا که در حومه‏ی شهر قرار دارد، چنان آزادی به طرح می‏بخشد که معماران در قلب رُم از آن می‏پرهیزند. پیوستگی فضاها، فارغ از دیواره‏های جداکننده و یا موانعی، موزه را به مکانی مناسب برای هرگونه حرکت و نمایشگاه موقت تبدیل کرده است. با ورود به آتریوم، عناصر اصلی پروژه به آسانی قابل مشاهده‏اند؛ دیوارهای بتنی منحنی، پلکان‏های سیاه معلق و سقفی باز با قابلیت ورود نور طبیعی. حدید با استفاده از این عناصر نوع جدیدی از فضای سیال، پرسپکتیوهای چند نقطه‏ای و هندسه‏ی تکه تکه شده را طراحی کرده تا سیالیت بی سامان زندگی مدرن را به تصویر بکشد. این موزه گویا مأمنی برای هنر است و همان‏طور که از جهات مختلف جذابیت‏های بسیاری دارد، بلوغ و کمالی را به نمایش می‏گذارد که در لوای فروم و ساختارش پنهان شده است. این موزه اولین موزه‏ی ملی هنر معاصر در ایتالیاست


 


تاريخ : جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ | 23:57 | نویسنده : جواد امینی |